Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. M.KemaL ATATÜRK....!
OryantasyonEtkinlik 4: Ünite Örneklerini İncelemekAdım 1: Ünite Planı Örneklerini İnceleme


Intel® Öğretmen Programı Çevrimiçi Temel Kursu’nun hedeflerinden biri de standartlara (kazanımlara) dayalı ve 'öğrenci merkezli' bir ünite planı hazırlamanızdır. Bu planın değerlendirme araç ve yöntemlerini, öğrencilerinizin hazırlayabileceği türde bir öğrenme örneğini, öğrencilerinizin ve bir rehber olarak sizin çalışmalarınızı kolaylaştıracak destek malzemelerini içermesi öngörülmektedir. Eğitimin yüzyüze gerçekleştirilecek bölümlerini verimli geçirebilmek için teknolojiyi kullanarak işlemek isteyeceğiniz bir ders konusunu belirlemiş ve bu konuda hazırlık yapmış olmanız gerekmektedir.
Not: Kurs boyunca yukarıdaki parağraftaki ‘öğrenci merkezli’ ifadesinde olduğu gibi vurgu yapılmış ifade ya da kavramlarla karşılaşacaksınız. Bu vurgu, ifadenin ya da kavramın üzerine tıklayarak o kavram ya da ifadenin tanımını küçük bir pencerede görebileceğiniz anlamına gelmektedir.
Kurs boyunca hazırlayacağınız ünite konusunu belirlemek için:

  1. Ünite Planı Şablonu Açıklamaları (DOC; 3 sayfa) adlı belgeyi inceleyin ve ünite planının bölümlerinin farklı modüllerde nasıl hazırlandığına dikkat edin.
  2. Intel® Eğitim Etkili Projelerin Tasarımı adlı kaynakta yer alan aşağıdaki ünite planlarından en az birini seçin ve şu bölümlerini inceleyin:
   • Ünite Özeti
   • Öğretim Programı Tasarım Soruları
   • Değerlendirme Süreçleri
   • Standartlar (kazanımlar)
   • Kaynaklar
   • Öğretim Süreçleri
   • Önkoşul Beceriler
   • Bireysel Farklılıklara Yönelik Hizmetler
Kurs süresince kendi ünite planınızın bu bölümleri geliştireceksiniz. Çevrimdışı incelemek için bir ünite planını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bunun için ünite planı kutusundaki Bu Üniteyi Yazdır bağlantısını tıklayın ve daha sonra ilgili dosyayı masaüstüne kaydedin.
**Büyük Fasulye Yarışı** Fen, 2. ve 3. Sınıflar


  • **K...k**, Sosyal Bilgiler, 9., 10., 11. ve 12. Sınıflar

  1. Ders programınızdaki standartları (kazanımları) düşünün:
   1. Öğrencilerinizin sunular, bültenler, broşürler ve Web tabanlı yayınlar (Web günlüğü ve Wiki) hazırlamalarına fırsat tanıyacak ödevler verebileceğiniz ders konularını düşünün.
   2. Araştırmayı, iletişimi ve işbirliğini içeren ders konularını düşünün.
   3. **Temel ve Ünite Soruları Örnekleri** (XLS; 3 çalışma sayfası) belgesini inceleyin. Bu belge Kaynaklar sekmesi > ÖPTS klasöründe de yer almaktadır.

  2. İsterseniz not almak için çevrimiçi Defteri kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Gönderdüğmesine tıklayın.
Not: Kurs boyunca çoğu etkinlikte not almanızı sağlayacak çevrimiçi Defter alanları bulunmaktadır. Not almak için bu Defter alanlarını kullandığınızda yazdıklarınızÇalışmalarım sekmesindeki Defter alanında saklanacaktır. Defter alanına yazdıklarınıza dilediğiniz zaman erişebilirsiniz. Bu Defter alanı kişisel alanınız olup diğer katılımcıların erişimine kapalıdır. Her etkinlikte bu Defter alanlarını kullanmak zorunda değilsiniz ancak kullanırsanız kurs boyunca ilerlerken neler düşündüğünüzü ve planladığınızı takip edebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için **Çalışmalarım Sekmesi Özelliklerini Kullanmak** adlı çokluortam yazılımını izleyin .
İnternete bağlanmadan Defteri kullanmak ya da çıktısını alıp üzerine yazmak isterseniz
Kaynaklar sekmesi > Kurs Hakkında klasörü içinde yer almaktadır. Defter, kelime işlemci bir yazılımı kullanarak kolayca yazabilmenizi sağlayacak bir belge biçiminde ve elle üzerine yazmanızı sağlayacak bir PDF biçiminde sunulmaktadır. Defterin tamamını ya da dilediğiniz bölümlerini yazdırabilirsiniz.
Çevrimdışı Kullanım Önerisi: Sınırlı İnternet bağlantınız varsa Defteri bilgisayarınıza indirmek yararlı olacaktır.
İsteğe Bağlı: Zamanınız varsa Etkili Projelerin Tasarımı kaynağındaki diğer örnek **ünite planlarını** inceleyin.
Hazır olduğunuzda
Adım 2’ye geçin.


Etkinlik 4: Ünite Örneklerini İncelemekAdım 2: Ünite Konularını PaylaşmakWeb günlükleri (blog) kullanımı, paylaşma, öğrenme ve meslektaşlarınızla işbirliği içinde çalışma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak yöntemlerden biridir. Kurs boyunca Web günlüklerini iki amaç doğrultsunda kullanacaksınız: (1) Kurs Web günlüğüne görüşlerinizi yazmak ve (2) kendi kişisel Web günlüğünüzü tutmak. Rehberiniz olarak kurs Web günlüğünü güncel tutacak ve hepinizin katkı sağlayacağı tartışmalar başlatacağım. Kişisel Web günlüğünüzde ise her modül sonunda aklınıza takılan sorularınızı, kaygılarınızı, işgörülerinizi, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yazacaksınız. Ayrıca, kurs kapsamına uygun dilediğiniz konuya ilişkin görüşlerinizi de yazabileceksiniz. Meslektaşlarınız kişisel Web günlüğünüze yazdıklarınızı okuyup geribildirim yazabileceklerdir. Kişisel Web günlüğünüzü şimdi oluşturabilir ya da kursun yüzyüze kısmında bir araya geleceğimiz bölümünü bekleyebilirsiniz. İlk Web günlüğü etkinliğimize başlayalım: kurs Web günlüğüne görüşlerinizi yazın.

Kursta hazırlayacağınız ünitenin konusuna ilişkin görüşlerinizi paylaşın. Bunun için kurs Web günlüğüne kayıt olmalı ve rehberinizin sorduklarına yorumlarınızı yazmalısınız.

  1. Kurs Web günlüğüne kayıt olmak için:
   1. Web Günlüğüne Kayıt başlıklı e-posta mesajını açın ve mesajdaki açıklamaları izleyerek sisteme girin.
   2. Bu mesaja eklenen Sisteme Giriş Bilgisi belgesinde Kullanıcı Kodu ve şifre alanları bulunmaktadır. Bu belgeyi kolay erişebileceğiniz bir yere kaydedin.Eğitimin yüzyüze kısmına gelirken bu belgeyi getirin. Modül 1, Etkinlik 1’de ürün dosyası klasörü oluşturacak ve bu belgeyi bu klasör içine kaydedeceksiniz. Bu belgeyi kurs boyunca farklı araçlara erişim kullanıcı kodu ve şifrelerinizi yazmak için kullancaksınız. Sisteme Giriş Bilgisi Sisteme Giriş Bilgisi belgesi (DOC; 2 sayfa) Kaynaklar sekmesi > Kurs Hakkında klasörü içinde de yer almaktadır.

  2. Kurs Web günlüğüne (blog) kayıt olduktan sonra
   1. Web günlüğü adresini, kullanıcı kodunuzu ve şifrenizi Sisteme Giriş Bilgisi belgesine yazın.
   2. Web günlüğündeki Ünite Konuları başlığı altında yazılanları okuyun.
   3. Yazılanlara ilişkin görüşlerinizi yazın. Bu kurs boyunca üzerinde çalışmayı düşündüğünüz en az bir konuya ilişkin şu bilgileri verin:
    • Ünite konusunu, sınıf düzeyini ve dersi açık biçimde belirtin
    • Neden bu konuyu seçtiğinizi açıklayın
   4. Diğer katılımcıların yazdıklarını okuyun ve ilgi duyduklarınızdan her hangi birine ilişkin görüş alış verişini başlatın.


İsteğe Bağlı: Kurs Web günlüğüne ilişkin görüşleriniz yazdıktan sonra kişisel Web günlüğünüzü oluşturun. Bu konuda gerekli açıklamalar Kişisel Web Günlüğü Oluşturmabaşlıklı Web günlüğünde yer almaktadır. Web günlüğünüze ilk kez birşeyler yazmak için bir konu belirleyin. Örneğin bu uyum sürecinde (oryantasyonda) öğrendiklerinizi paylaşabilir, derslerinizde neler yaptıklarınızı açıklayabilir, derslerinizde çektiğiniz fotoğrafları yayınlayabilirsiniz.

Tebrikler! Bu etkinliği tamamladınız. Bir sonraki etkinliğe geçmeden önce lütfen Etkinlikkutusu içindeki Gönder düğmesine tıklayın.


Etkinlik 1: BaşlarkenAdım 2: Intel® Öğretmen Programı Temel Kursuna Giriş
Intel® Öğretmen Programı Temel Kursu, öğrencilerin hayal güçlerini harekete geçirmek ve sonucunda daha kalıcı öğrenmelerini sağlamak için bilgisayar teknolojisinin gücünü kullanma konusunda size yardımcı olur.
Öğrencilerinizin bu kurs boyunca daha iyi ve kalıcı öğrenmeleri için bilgisayarları etkili biçimde nasıl kullanabileceklerine yönelik sorularla karşılaşacaksınız. Kurs boyunca cevap aranacak ‘Temel Soru’ aşağıdadır:

Teknoloji, öğrencilerin daha kalıcı öğrenmelerini
 • desteklemede ve değerlendirmede en etkili nasıl kullanılabilir?
Kurs boyunca, bu sorunun cevabını kendi öğrencilerinizi ve sınıflarınızı dikkate alarak araştıracaksınız.
Bilgisayarlar olmadan da bir çok konunun son derece kalıcı biçimde öğrenilebileceğinin farkındayız. Bu nedenle bu kursun, teknolojiden çok öğretim programına uygun ünitelerin ve projelerin planlaması ve değerlendirilmesi üzerine odaklanmasını hedefledik. Ünite ya da proje planlamaya ve değerlendirmeye ilişkin kurs içeriği tamamen bilimsel araştırma sonuçlarına dayandırılmıştır.
atla

Sizin İçin Hedefimiz
Kurs boyunca sınıfta teknoloji kullanımına yönelik olarak diğer katılımcı öğretmenlerle işbirliği yapacak ve fikir alışverişinde bulunacaksınız. Şu anda yürüttüğünüz ya da ileride yürütmek istediğiniz bir dersin bir konusuna ilişkin bir ünite tasarımlayacak ve geliştireceksiniz.
Ayrıca kurs boyunca Ünite Ürün Dosyanızı hazırlamanıza, öğretim sürecinizi geliştirmenize ve öğrencilerinizin daha kalıcı öğrenmesine yardımcı olacak çeşitli teknoloji kaynaklarını ve araçlarını kullanacaksınız. Bu kaynak ve araçların neler olduğu ve neden kullanacağınız aşağıda sıralanmıştır:

  • Kuramdan Uygulamaya tartışmalarını gerçekleştireceğiniz bir Wiki
  • Grup ve bireysel öğrenme deneyimlerinizi yansıtacağınız bir Web Günlüğü (blog)
  • Fikir alışverişinde bulunacağınız bir çevrimiçi işbirliği Web sitesi
  • Yararlı bulduğunuz Web siteleri ve bunlara ilişkin görüşlerinizi paylaşabileceğiniz bir Etiketleme/Sık Kullanılanlara Ekleme kaynağı
  • Tasarımlayıp geliştireceğiniz ünite için düşüncelerinizi ya da notlarınızı yazmak için kullanacağınız çevrimiçi bir Defter
  • Başka bölüm ve etkinliklerde tartışılmayan konuları tartışabileceğiniz Öğretmenler Odası
  • Ünite Ürün Dosyalarınız konusunda geribildirim alış verişinde kullanacağınız Paylaşım sekmesi
Bu kurs sonunda sınıfınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz kendi dersinize ilişkin bir ünitenin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan bir üniteyi planlamanızı ve bu üniteye ilişkin hazırladığınız malzemeleri içeren bir Ünite Ürün Dosyasına sahip olmanızı hedefliyoruz. Bu ünitenin sınıfınızdaki mükemmelliyet düzeyini arttırması, önemli öğrenme amaçlarını [kazanımlarını] ve ‘21. Yüzyıl Becerileri’ni kazandırması hedeflenmektedir.
21. Yüzyıl Becerilerini içeren listeyi Kaynaklar sekmesi > Düşünme klasöründe yer alan21. Yüzyıl Becerileri için Ortaklık (DOC; 2 sayfa) belgesinde bulabilirsiniz. Bu listeyi ayrıntılı inceleyin.
atla

Kursa Genel Bakış
 • Kursun içeriğini oluşturan modüllerde ele alınacak temel konular ve siz katılımcıların yapması gerekenler (çıktılar) aşağıdaki tabloda ayrıntısıyla belirtilmiştir. Bu tablo, bu eğitim (kurs) boyunca yapacaklarınızı bir bütün halinde görebilmeniz açısından son derece önemlidir. Lütfen, tabloyu dikkatlice inceleyin.

Kursun tasarımı ve yapısı

Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Kursun zaman çizelgesini ve özelliklerini inceleyin
  • Mevcut yazılımları kontrol edin
  • Çevrimiçi profilinizi (tanıtım bilgilerinizi) hazırlayın ve diğer katılımcılarla tanışın
  • Örnek ünite planlarını inceleyin ve hazırlayacağınız ünitenin planını düşünün
  • Kurs Web günlüğündeki tartışmaya katkıda bulunun
  • Oryantasyon Anketini doldurun
**

Proje tabanlı öğrenme ve ünite tasarımı
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Ürün dosyasının bileşenlerini gözden geçirin
  • Proje tabanlı öğrenmeyi ve projeleri anlatan bir yayın hazırlayın
  • Üniteniz ile öğrencilerinize kazandırmaya çalışacağınız 21. Yüzyıl Becerilerini belirleyin
  • Geliştireceğiniz Üniteye ilişkin fikirler oluşturmaya başlayın
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Öğretim Programı Tasarım Soruları ve öğrenci merkezli değerlendirme
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Ünitenizde işleyeceğiniz içeriği belirleyin
  • Öğrenme amaçları (kazanımlar) geliştirin
  • Öğretim Programı Tasarım Soruları geliştirin
  • Etkili değerlendirme stratejilerini araştırın
  • Üniteniz için taslak bir Değerlendirme Zaman Çizelgesi hazırlayın
  • Öğrenci gereksinimlerini belirleyecek bir değerlendirme aracı hazırlayın
  • Ünite Ürün Dosyası sunumu hazırlayın
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Öğretme ve öğrenme süreçlerini desteklemede İnternet kullanımı
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Ünite Ürün Dosyasını ve öğrenci gereksinimlerinin belirlenmesi değerlendirme aracını geliştirmek için geribildirim alın
  • Kazanımlara projelerle ulaşmaya yönelik görüşlerinizi paylaşın
  • Telif Hakkı ve Adil Kullanım mevzuatını inceleyin
  • Yararlanılan Kaynaklar belgesi hazırlayın
  • Araştırmayı, iletişimi, işbirliğini, problem çözmeyi ve diğer 21. Yüzyıl Becerilerini desteklemek için ünitenizde İnternet kaynaklarını kullanın
  • Çevrimiçi işbirliği Web sitesi kullanarak Ünite fikirlerinizi paylaşın
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Öğrenci bakış açısıyla proje çıktıları
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Öğrencilerin proje tabanlı, öğrenci merkezli öğrenmeye uyum sağlayabilmelerine yardımcı olacak stratejileri belirleyin
  • Öğrenmenin gerçekleştiğini gösteren örnek öğrenme yayını, sunumu, Wiki sayfası ya da Web günlüğü (blogu) hazırlayın
  • Öğretim süreçlerine ilişkin bir taslak oluşturun
  • Öğrenme örneğinizi değerlendirin (öz-değerlendirme yapın)
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Ara (geliştirme amaçlı) ve Son (bütüncül) değerlendirme
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Öğrenme örneğinizi geliştirmek için geribildirim alın
  • Öğrencileri değerlendirme sürecine dahil etmeye yönelik olası sorunları ve çözüm yollarını araştırın
  • Mevcut değerlendirme araç ve uygulamalarınızı değerlendirin (öz-değerlendirme yapın)
  • Değerlendirme Özetine ilişkin bir taslak hazırlayın
  • Öğrenme örneğinize yönelik bir değerlendirme aracı geliştirin
  • Değerlendirmelerinize dayalı olarak öğrenme örneğinizi gözden geçirin
  • Ünite Planınızı gözden geçirin
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Öğrenci desteği ve öz-yönelim
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Öğrencilerin bireysel özellik ve gereksinimlerine yönelik farklı öğretim stratejilerini araştırın
  • Öğrenci öz-yönelimini yüreklendirecek bir değerlendirme aracı geliştirin
  • Öğrenci destek malzemeleri hazırlayın
  • Öğrencilerin bireysel farklılıklarına yönelik destek sağlama konusunu dikkate alarak Ünite Planınızı gözden geçirin
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
  • Öğrenci merkezli sınıfta rehberlik konusunda kendinizi değerlendirin (öz-değerlendirme yapın)
**

Bir rehber olarak öğretmen
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Üst düzey düşünmeye yönlendiren soru sorma stratejilerini araştırın
  • Rehberlik malzemeleri hazırlayın
  • Ünite Planınızı gözden geçirin
  • Uygulama stratejilerini tartışın
  • Yönetim belgeleri hazırlayın
  • Ünite Ürün Dosyanızı değerlendirin (öz-değerlendirme yapın) ve değerlendirmeniz doğrultusunda gerekli düzeltmeleri yapın
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
**

Öğrenilenleri paylaşma
Temel Etkinlikler
 • [Yapılması Gerekenler]:**
  • Ünitenizin gösterimine hazırlanın
  • Ürün Dosyanıza ilişkin geribildirim alışverişinde bulununs
  • Deneyimlerinizi Web günlüğünde (Blog) yansıtın
  • Kursu değerlendirin
**
Amaçlarınızı Oluşturmak
  1. Bu kursta neler yapacağınızı ve öğreneceğinizi düşünün:
  • Hangi konular daha fazla ilginizi çekmektedir?
  • Hangi konularda diğerlerine göre daha fazla zorlanacaksınız?
  1. Tüm katılımcıların bir arada olduğu yüzyüze ortamda gerçekleştirilecek tartışmaya katılın.
atla

  1. Bu tartışmadan sonra, üzerinde odaklanmak istediğiniz konuları düşünerek kendinize kurs sonunda varmak isteyeceğini hedefler belirleyin. Tüm bunları çevrimiçiDefterinize yazın. Bu modülün ilerleyen bir bölümünde, burada belirlemiş olduğunuz hedefleri gözden geçireceksiniz.
İpucu: Öğrencilerinizden, projelere başlamadan önce, projeleri boyunca neler öğrenmek istedikleri üzerinde düşünmelerini ve kendilerine hedefler koymalarını isteyin.
Not: Kurs boyunca Defterinizi çevrimiçi kullanabileceğiniz gibi yazıcıdan çıktısını alarak da kullanabilirsiniz. Ancak eğer teknoloji altyapınız uygunsa Defterinizi çevrimiçi kullanmanızı öneriyoruz. Çevrimiçi kullanım sırasında yazdıklarınızın saklanması ve daha sonraÇalışmalarım sekmesinden erişilebilmesi için her yazdığınızda sayfanın altındaki Gönderdüğmesine tıklamayı unutmayın. İnternete bağlanma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yazmak istediklerinizi örneğin bir kelime işlemci yazılımı ile yazdıktan sonra İnternete bağlandığınızda Defterinize kopyalayabilirsiniz.
Defterinizi çıktısını alarak kullanmak istiyorsanız Kaynaklar sekmesi> Kurs Hakkındaklasörünü içindeki yazdırılabilir Defteri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Defter hem Word Belgesi hem de PDF biçiminde yer almaktadır. Word belgesi biçimli Defteri bilgisayarınıza indirdikten sonra çıktısını almadan da kullanabilirsiniz. Defterinizi geleneksel bir defter gibi kullanmak istiyorsanız, çıktısını alabilir ve üzerine yazabilirsiniz. Her iki biçimde de defterin tamamını ya da belirli bölümlerini çıktı olarak alabilirsiniz.
Çevrimdışı İpucu: Sınırlı İnternete bağlanma konusunda sorun yaşıyorsanız Defteri bilgisayara indirmek kesinlikle daha yardımcı olacaktır.


Etkinlik 1: BaşlarkenAdım 3: Öğretim Tasarımcısı Rolünü AnlamaÖğretmenler artık sahnedeki bilge kişi (öğreten) olmak yerine öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştıran birer ‘rehber (kolaylaştırıcı)’ uygulayıcı, değerlendirmeci ve öğretim tasarımcısı olarak da davranmak zorundadır. Hazır öğretim programı kullanıyor olsanız bile etkinliklerin nasıl yapılandırılması, öğrencilerin soru ve görüşlerine nasıl cevap verilmesi gerektiği gibi öğretim programının uygulanmasıyla ilgili kararlar vermektesiniz. Bu kararlar öğrencilerinizin öğrenme süreçlerini etkilemektedir. Bu nedenle sizden, bu kurs boyunca bir öğretim tasarımcısı rolünü üstlenmenizi ve dilediğiniz bir konuya ilişkin bir Üniteyi planlamanızı ve ilgili malzemeleri içeren bir Ünite Ürün Dosyasını hazırlamanızı bekliyoruz.
atla

Kurs Çıktıları
 • Bu kurs boyunca yürütmekte olduğunuz bir dersin bir bölümüne (ünite ya da ünitenin bir parçasına) ilişkin öğrenme kaynaklarını tasarımlayıp geliştireceksiniz. Bu bölümün (ünitenin) ne kadar sürede işleneceği konusunda serbestsiniz. Ünite, bir ya da birkaç hafta veya daha uzun bir sürede işlenebilecek bir içeriğe sahip olabilir. Ancak tasarımlayacağınız ünitenin izlemekte olduğunuz öğretim programının en temel konularından birisine ilişkin olmasına dikkat edin. Sekiz modülden oluşan kursu işlerken aynı zamanda içeriği ve ilgili malzemeleri kapsayan Ünite Ürün Dosyanızı hazırlıyor olacaksınız.
Ürün Dosyası Klasörlerini Oluşturma
 • Ünite Ürün Dosyanızı düzenlemede yardımcı olması için bir ana klasör ve bu klasör içinde alt klasörler oluşturun. Bu tür bir dosya yönetim sistemini kullanmak devam eden ve tamamlamış olduğunuz malzemelerinizi düzenlemede ve yönetmede size yardımcı olacaktır. Ünite Ürün Dosyası ile ilgili bütün belge, yayın ve sunumlar bu klasörler içinde saklanacak, böylece siz ya da başkaları bunlara kolaylıkla erişebilecektir. Kaynaklarsekmesi > Değerlendirme klasörü altında yer alan **Ürün Dosyası Denetim Listesi**ni(DOC; 1 sayfa) kullanarak ürün dosyanızın içermesi gereken unsurları gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi denetleyebilirsiniz.
İpucu: Öğrencilere dosyalarını saklamada kullanacakları standart bir klasör sistemi vermek etkili bir sınıf yönetim tekniğidir. Bu, çalışmaların mantıklı ve verimli bir yapıda saklanmasına ve daha sonra kullanılmak üzere geri çağrılmasına olanak tanır.
Intel® Eğitim Yardım Rehberini Kullanmak
 • Bu kurs boyunca, karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünde ya da aklınıza gelebilecek soruların cevaplanmasında farklı kaynakları inceleme olanağı bulacaksınız. Intel® Eğitim Yardım Rehberi bu kaynaklardan biridir. Teknoloji kullanımına ilişkin bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda bu aracı kullanabileceksiniz. Yardım Rehberi, istenen teknik işlemlerin adım adım nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin yönergeleri içermektedir. İhtiyaç duyulduğunda, bazı işlemlerin bilgisayar yardımıyla nasıl yapılabileceğini bu araç yardımıyla öğrenebilirsiniz. Yardım Rehberi, kurs süresince ve sonrasında erişebileceğiniz önemli bir kaynaktır.
 • Rehberinizin Yardım Rehberi ve Öğretim Programı Kaynak CD’sinin kullanımına ilişkin yönlendirici açıklamalarını dikkatli takip edin.

Ürün Dosyası Klasörü Oluşturmak
  1. Aşağıdaki ürün dosyası yapısını inceleyin.
   Portfolio Folders
   Portfolio Folders
  2. Bilgisayarınızda bu klasör sistemini oluşturun. Klasörler ve alt klasörler oluşturma konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız Yardım Rehberini kullanın
   Intel Öğretmen Programı Kursları Becerisi 2.1: Kurs klasörü ve alt klasörleri oluşturmak
Not: Çalışmalarınızı farklı bilgisayarlarda gerçekleştirecekseniz kurs klasörlerinizi bir çevrimiçi saklama siteside oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bu sitelerin bir listesini Kaynaklarsekmesi > Kurs Hakkında klasöründe yer alan İnterneti Kullanarak Dosya Aktarma ve Saklama Siteleri (DOC; 3 sayfa) adlı belgede bulabilirsiniz.
1:1 İpucu: Belirli bir klasör düzenini benimsemek ve öğrencilerle birlikte kullanmak özellikle her öğrenciye bir bilgisayar düştüğü öğrenme ortamlarında son derece önemlidir.
atla

  1. **Sisteme Giriş (Login) Bilgisi** (DOC; 1 sayfa) belgesini (Oryantasyon sürecinde rehberiniz size göndermişti) Ürün Dosyası klasörünüzün kurs_kaynaklari adlı klasörü içinde saklayın. Farklı kaynaklara kayıt yaptırdıkça bu belgeye yeni şifre ve kullanıcı kodlarınızı yazacaksınız.
  2. Kaynaklar sekmesi > Değerlendirme altında yer alan Ürün Dosyası Denetim Listesi’ni (DOC; 1 sayfa) inceleyin. Kurs boyunca, ilerleme durumunuzu izlemek için bu denetim listesini kullanın. Kurs boyunca bu listede yer alan malzemeleri hazırlıyor olacaksınız. Tüm bu malzemeler Ünite ürün Dosyanızı oluşturacak.
  3. Dilerseniz Ürün Dosyası Denetim Listesini ürün dosyanız içindeki kurs_kaynaklari klasörüne kaydedin. Yardıma ihtayaç duyarsanız Intel® Eğitim Yardım Rehberinikullanın.Modül 1: Projelerle ÖğretmeEtkinlik 1: BaşlarkenAdım 4: Ünite Planı Şablonunu İnceleme


Bu aşamada Ünite Planı şablonunu ve kurs boyunca hazırlayacağınız farklı bölümlerini inceleyin. Farklı bölümlerinin nasıl tamamlanacağına ilişkin ayrıntılı açıklamaları içeren Ünite Planı Şablonu Kaynaklar > Ürün Dosyası altında yer almaktadır. Kurs kapsamındaki sekiz modülü işlerken Ürün Dosyanızı (programda yer alan bir konu ve bu konunun işlenmesi sırasında yararlanacağınız kaynaklar) da tamamlamış olacaksınız.
Not: Ünite Planı Şablonu, Ürün Dosyasını düzenlemenin en önemli aracıdır. Okullarınıza ayrıntılı biçimde geliştirilmiş ve meslektaşlarınız tarafından kontrol edilmiş kullanıma hazır Ünite Ürün Dosyaları ile geri döneceksiniz. Ürün Dosyanızdaki ve Ünite Planınızdaki unsurlarının ardışık biçimde (birbirini izleyen sırada) hazırlanmayacağına dikkat edin. Çoğunlukla bir bölüme ya da malzemeye bir modülde başlayıp bir başka modülde bitireceksiniz.
atla

Ünite Planı Şablonu

Adı, Soyadı

Okulunun Adı

Okulunun Bulunduğu Mahalle

Okulun Bulunduğu İl

Modül 1: Üniteniz için olası bir konu ve proje konusu düşünün. Bu bölümü modüllerde ilerledikçe gözden geçirin.
  • Modül 2: Ünite Özetinin taslağını yazın.

Ünite Başlığı
|Ünite Özeti
|Dersin Adı
|Sınıf Düzeyi
|İşlenmesi için Gerekli Ortalama Süre
|
  • Modül 2: Üniteniz için hedefleyeceğiniz içeriği (konu başlıklarını) seçin, amaçlarınızı (kazanımları) yazın, öğretim programı tasarım soruları geliştirin. Bu bölümü modüllerde ilerledikçe gözden geçirin.

Hedeflenen İçerik (Konu Başlıkları)

Öğrenme Amaçları/Çıktıları (Kazanımları)
Öğretim Programı Tasarım Soruları
|Temel Soru

Ünite Soruları

İçerik Soruları

  • Modül 2: Değerlendirme Zaman Çizelgesi taslağını hazırlayın ve öğrenci gereksinimlerini belirlemeye yönelik değerlendirme aracı geliştirin.
  • Modül 5: Değerlendirme Özeti taslağını hazırlayın ve öğrenme örneğiniz için son (bütüncül) değerlendirme aracı geliştirin.
  • Modül 6: Öğrencilerin öz-yönelim becerilerini kolay kazanmalarını sağlayacak bir değerlendirme aracı hazırlayın ve Değerlendirme Planınızı güncelleyin.
|Değerlendirme Zaman Çizelgesi
Öğrenciler projeleri üzerinde çalışırken ve görevleri tamamlarken
Proje çalışması tamamlandıktan sonra

Değerlendirme Özeti
|Ön Koşul Becerileri
||Öğretim (Öğrenme ve Öğretme) Süreçleri
|
 • Modül 4: Bir öğrenme örneği hazırlayın ve Öğretim Süreçlerinin ilk taslağını oluşturun
Öğretim Süreçlerini şunları içerecek biçimde güncelleyin:
  • Modül 5: Ünite boyunca kullanılacak değerlendirme araçları
  • Modül 6: Bireysel farklılıklara ilişkin stratejiler
  • Modül 7: Rehberlik ve uygulama stratejileri||Bireysel Farklılıklara Yönelik Destek
  • Modül 6: Tüm öğrencileri desteklemeye yönelik uygulamaları düşünün ve bir öğrenci destek malzemesi hazırlayın.

Özel ihtiyaçları olan (engelli) öğrenci

Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci

Üstün zekalı ya da yetenekli öğrenci

Ünite için Gerekli Kaynaklar ve Malzemeler

  • Modül 3: Araştırmaya, iletişim kurmaya, işbirliği yapmaya ve sorun çözmeye yönelik İnternet kaynaklarını belirleyin.
  • Modül 4: Öğretim Süreçlerine, malzemeleri ve kaynakları yerleştirin.

  1. Kaynaklar sekmesi > Ürün Dosyası altında yer alan Ünite Planı Şablonunu (DOC; 3 sayfa) açın ve ürün dosyanızın unite_plani klasörüne kaydedin.
  2. Ünite Planı unsurlarının hangi modüllerde tamamlanacağı üzerinde diğer katılımcılarla görüşün. Anlamadığınız ya da anlaşamadığınız konuları rehberinize sorun.


Etkinlik 2: Öğretim Tasarımı Sürecini İncelemekAdım 1: Araştırmaları İncelemeÖğrenme ve öğretme üzerine gerçekleştirilen araştırmalar göstermektedir ki:
Tüm konular yerine önemli kısımlar daha derinlemesine işlenmelidir.
  • "Bir dersle ilgili bütün konuların yüzeysel ele alınması yerine o dersteki anahtar kavramların anlaşılmasını sağlayacak daha az sayıda konunun derinlemesine işlenmesi gerekir… Belirlenen önemli konulara ilişkin kavramların anlaşılması için derslerde derinlemesine çalışmanın yapılabileceği yeterli fırsat tanınmalıdır " (Bransford, Brown, & Cocking, 2000, p. 20).
  • "Uzmanlığın en belirgin özelliği, belirli bir alandaki önemli olguların ayrıntılı ve düzenli biçimde içselleştirilmesidir. Eğitim, öğrencilerin belirli konu alanlarında ustalaşmalarını gerektirir; böylece, o konu alanını ileriye götürmenin temelleri oluşturulmuş olur" (Bransford et al., 2000, p. 239).
Yaratıcı fikirler içselleştirmeyi (öğrenmeyi) kolaylaştırır.
  • "Her konu alanında, akademisyenlerin o konu alanında neleri keşfettiklerini özetleyen bazı temel fikirler vardır... bu fikirler, … karşılaşılabilecek her türlü problemin çözümüne temel oluşturur" (Bloom, 1981, p. 235).
  • "Değerini sürekli koruyan yaratıcı fikirler üzerine odaklanılmadığı durumlarda öğrenciler, kolayca unutabilecekleri bilgi parçacıklarıyla karşı karşıya bırakılırlar" (Wiggins & McTighe, 2005, p. 66).
‘Sürekli değerlendirme’ benimsenmelidir.
  • "Ara (geliştirme amaçlı) değerlendirmeler –öğrencilerin düşüncelerini öğretmen ve öğrenciler için görünür kılan sürekli değerlendirme- son derece önemlidir. Bu tür değerlendirmeler, öğretmenin öğrencilerinin önyargılarını öğrenmesine, nasıl düşündüklerini anlamasına ve öğretimi bu bağlamda tasarımlamasına izin verir. Öğrenci merkezli sınıflarda ara (geliştirme amaçlı) değerlendirme, hem öğretmen hem de öğrencilerin süreçleri izleyebilmelerine olanak tanır" (Bransford et al., 2000, p. 239).
  • Black, Harrison, Lee ve Marshall (2003) değerlendirmeye ilişkin araştırmaları incelemişler ve “ara (geliştirme amaçlı) değerlendirme uygulamalarını güçlendirmeyi içeren yenilikler, önemli ve genellikle temel öğrenme kazanımları üretirler” (s. 9) sonucuna ulaşmışlardır. Bu araştırmalara farklı yaşlardan, farklı okul alanlarından ve farklı ülkelerden öğrenciler katılmıştır.
  • Araştırmalar etkili değerlendirme uygulamalarının öğrenci başarısını –sınav puanları da dahil olmak üzere- önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir (Stiggins, 2004, p. 27).
Anlamlı, belirli amaçlara hizmet eden ve gerçek yaşamdakine benzer (otantik) görevler tercih edilmelidir.
  • "Öğrencilerin güdülenme (motivasyon) düzeyleri, derslerde öğrenmekte oldukları bilgi ve becerilerin yararlarını başkaları (özellikle ait oldukları toplum) üzerinde oluşturdukları etkileri gördüklerinde artar" (McCombs, 1996; Pintrich & Schunk, 1996, cited in Bransford et al., 2000, p. 61).
  • "Gerçek yaşamdakine benzer (‘otantik’) zihinsel etkinlikleri içeren değerlendirmeler öğrencilerin geleneksel sınavlardaki puanlarını arttırır… Otantik zihinsel etkinlikler kullanmak öğrencilerin güdülenme düzeylerinin ve zor görevleri tamamlama istekliliklerinin arttırılmasına yardımcı olabilir. Otantik çalışmalar okul dışında da karşılaşılabilecek soruları içerdiği için öğrenciler hem bu sorulara hem de cevaplarına yönelik bir meraka sahip olurlar" (Newmann, Bryk, & Nagaoka, 2001, pp. 29–30).
Proje Tabanlı Öğrenmeyi Tanıtmak
 • Proje tabanlı öğrenme, öğrenci merkezli bir öğretim modelidir. Öğrencilerin, soru sormasını cesaretlendiren, öğrendiklerini gerçekleştirdikleri ürünler ve sergiledikleri performanslar aracılığıyla göstermelerine olanak tanıyan, kapsamlı görevleri (projeler) tamamlamalarını içeren ve böylece öğretim programında yer alan kazanımlara erişmelerini kolaylaştıran bir modeldir. Proje tabanlı öğretim programı, öğrenme amaçlarını (kazanımları) ve ‘üst düzey düşünmeyi’ gerçek dünya bağlamıyla ilişkilendiren anlamlı ve önemli sorulardan yola çıkılarak hazırlanır.
Proje tabanlı üniteler, öğrencilerin öğrenme biçimlerine bakılmaksızın tüm öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılımını sağlayacak öğretim stratejilerini içerir. Öğrenciler genellikle soruları cevaplamak ve içeriğin anlamını daha iyi kavramak için okul dışındaki uzman ve toplum üyeleri ile işbirliği yapar. Teknoloji, öğrenme sürecini desteklemek için kullanılır. Proje çalışması süresince öğrencilerin kaliteli ürünler (çalışmalar) ortaya koyabilmeleri için çeşitli değerlendirme araçları işe koşulur.
Proje tabanlı öğrenmenin yararları şunlardır:
  • Aktif biçimde keşfetmenin ve üst düzey düşünmenin cesaretlendirilmesi (Thomas, 1998)
  • Kendine güvenin gelişmesi ve öğrenmeye karşı olumlu tutum kazanılması (Thomas, 2000)
  • Öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerinde geleneksel sınıf etkinliklerinde olduğundan daha fazla sorumluluk almaları ve diğer öğretim yöntemlerinden daha fazla akademik kazanım sağlanması (Boaler, 1999; SRI, 2000)
  • Üst düzey düşünme, problem çözme, işbirliğine dayalı öğrenme ve iletişim gibi karmaşık becerilerin geliştirilmesine olanak tanıması (SRI)
  • Bireysel farklılıklar taşıyan tüm öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılımını sağlamaya yönelik daha geniş yelpazede öğrenme olanakları sunması (Railsback, 2002)
1:1 İpucu: Her öğrenciye bir bilgisayarın olduğu ortamların öğrenci merkezli öğretimi nasıl geliştirdiğine ilişkin araştırmalar için Kaynaklar sekmesi > 1:1 Her Öğrenciye Bilgisayariçindeki kaynakları inceleyin.


Etkinlik 2: Öğretim Tasarımı Sürecini İncelemekAdım 2: Öğretim Tasarımı Sürecini İnceleme


Öğretim Tasarımı Sürecini İnceleme
 • Ünitelerin hazırlanışında başarılı olmak için ünitenin nasıl sonuçlanacağını dikkate almak ve önemli kavramları odak noktasına koymak gerekir (Wiggins & Mctighe, 2005). Planlayacağınız etkinliklerin öğrencilerinizin amaçlarına ulaşmalarına, ünitenin temel kavramlarını anlamalarına yardımcı olmasına dikkat etmelisiniz. Siz öğretmenler, öğrencilerinizi herkesten daha iyi tanıyor ve öğretim programında yer alan kazanımların önemini daha iyi biliyorsunuz. Bu nedenle öğretim sürecinde nelere öncelik verilmesi gerektiğine ilişkin kararları en iyi siz alabilirsiniz. Bu kurs süresince bu tür öncelik kararları vereceksiniz ve aşağıdaki adımları takip ederek bir Ünite Ürün Dosyası hazırlayacaksınız:
  1. Öğrenme amaçları belirlemek: Öğrencilerinizin bir konuya ilişkin bilgi, beceri ve/veya tutum kazanmasını sağlayacak, 21. Yüzyıl Becerilerini ile üst düzey düşünmeyi içeren, öğretim programı kazanımları arasından özel öğrenme amaçları seçmek (gerektiğinde, öğretim programı kazanımlarını, 21. Yüzyıl Becerileri ile üst düzey düşünmeyi içerecek yapıda geliştirmek).
  2. Öğretim Programı Tasarım Soruları geliştirmek: Ünitenize rehberlik yapacak, öğrencilerin önemli tema ve kavramlar üzerine odaklanmasını sağlayacak, yaratıcı fikirleri hedefleyen Öğretim Programı Tasarım Soruları geliştirmek.
  3. Değerlendirme planı yapmak: Öğrenci merkezli, sürekli ve yansıtıcı değerlendirme araçları içeren bir değerlendirme planı yapmak.
  4. Etkinlikler tasarımlamak: Öğrencilerin gereksinimlerini karşılayan, sınıf dışındaki dünya ile bağ kuran, teknoloji kullanımını gerektiren, anlamlı görevleri içeren etkinlikler tasarımlamak.
Dört aşamalı bu basit plan aslında aldatıcıdır. Ünite planlaması ardışık değildir -düz bir çizgide ilerlemez. Aşağıdaki grafikte de gösterildiği gibi her zaman önceki aşamalara dönmenizi gerektirir.
M1_A2_S2_color_project_flowchart
M1_A2_S2_color_project_flowchart

Öğretim Programı Tasarım Sorularının kullanımı ve ilgili etkinliklerin tümü öğrenme amaçlarını (kazanımları) desteklemelidir. Üniteniz boyunca çeşitli değerlendirme araçlarını kullanmalı ve öğrencilerinizin ilerlemelerini gözlemlemelisiniz.
atla

Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosunu İnceleme
 • Bir çalışmaya başlamadan önce ilgili değerlendirme tablosunu incelemek, gerçekleştirmemiz istenenleri açık biçimde görmemiz açısından önemlidir. Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosunda yer alan ölçütleri dikkatlice inceleyerek hazırlayacağınız Ürün Dosyasına ilişkin sizden beklenenleri anlayabilirsiniz.
  1. Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosu (DOC; 3 sayfa) Çalışmalarım > Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosu altında ve Kaynaklar > Değerlendirme altında yer almaktadır. Bu tabloya erişerek açın.
  2. Değerlendirme tablosunda ürün dosyanızı geliştirmenize yardımcı olacak alanları belirleyerek işaretleyin.
Not: Dilerseniz Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosunu (DOC; 3 sayfa) ürün dosyanızdakikurs_kaynaklari klasörüne kaydedebilirsiniz. Değerlendirme tablosundaki belirli alanları işaretleme konusunda rehberinizin açıklamalarını dikkatli dinleyin. Ayrıca Yardım Rehberinden de yararlanabilirsiniz.
İpucu: Öğrencilerinizin projeden beklentilerinizi daha iyi anlayabilmeleri için projeye başlamadan önce değerlendirme tablolarını onlarla paylaşın.

Öğrenme Amaçlarını Gözden Geçirmek
 • Planlama sürecini ve Ürün Dosyası Değerlendirme Tablosunu incelemiş bulunuyorsunuz. Şimdi, Etkinlik 1’de belirlediğiniz taslak öğrenme hedeflerinize geri dönün ve gerekli ise yeniden düzenleyin. Bunu çevrimiçi Defterinizi ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz Defterinizi kullanarak yapabilirsiniz.
Tebrikler! Bu etkinliği tamamladınız. Lütfen, bir sonraki etkinliğe geçmeden önce Etkinlikkutusunun üzerine ve Gönder düğmesine tıklayın. Gelişimizi izlemek için dilediğiniz zamanÇalışmalarım sekmesindeki Kursta İlerleme denetim listesini kullanabilirsiniz.Etkinlik 3: Projeleri İncelemekAdım 1: Proje Yaklaşımlarını Düşünme


Proje tabanlı öğrenme, öğrencileri zor ve karmaşık problemler üzerinde düşünmeye iten bir öğretim modelidir. Kalıcı öğrenmeyi hedefleyen projeler, derslere ve öğretim basamaklarına göre önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Projeler öğrencilerin aktif roller üstlenmelerini gerektirir. Bu rollere örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Problem çözücü
  • Karar alıcı
  • Araştırmacı
  • Raportör
Projeler özel ve önemli öğrenme amaçlarına hizmet eder. Proje tabanlı öğretim programı, öğrenme amaçlarını (kazanımlarını) ve üst düzey düşünmeyi gerçek yaşam amaçlarıyla ilişkilendiren önemli sorular temelinde yürütülür. Öğrenciler sık sık gerçek yaşamdaki rolleri üstlenerek yine gerçek yaşamdaki türde kendilerine anlamlı gelen görevleri yerine getirirler.
Aşağıda etkili proje tabanlı ünitelerin özellikleri sıralanmıştır:
  • Öğrenciler, öğrenme sürecinin merkezindedir.
  • Projeler, amaçlar (kazanımlar) doğrultusunda geliştirilmiş önemli öğrenme amaçlarına odaklanır.
  • Projeler, Öğretim Programı Tasarım Sorularından doğar.
  • Projeler, sürekli ve çok çeşitli değerlendirme türlerini içerir.
  • Projeler, belirli aralıklarla gerçekleştirilen birbiri ile bağlantılı görevleri ve etkinlikleri içerir.
  • Projelerin gerçek dünya ile bağlantıları vardır.
  • Öğrenciler, bilgi ve becerilerini yayınlanan, sunulan ya da sergilenen ürünleri ve performansları ile gösterir.
  • Teknoloji, öğrenmeyi destekler ve zenginleştirir.
  • Eleştirel düşünme, proje çalışmalarının temel bileşenidir.
  • Çeşitli öğretim stratejileri farklı öğrenme biçimlerini destekler.
Not:Yukarda verilen Proje Özellikleri (DOC; 1 sayfa) denetim listesi Kaynaklar sekmesi >Değerlendirme altında da yer almaktadır.
Projeler üzerinde çalışırken öğrenciler, gerçek dünyaya ilişkin 21. Yüzyıl Becerilerini geliştirirler. Bu ya da benzeri beceriler, günümüz işverenlerinin çalışanlarında görmek istedikleri temel yeterliklerdir. Bu becerilere örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Başkalarıyla uyumlu çalışma
  • İyi bilgilendirilmiş kararlar alma
  • İnisiyatif kullanma
  • Karmaşık problemleri çözme
  • Kendini yönetme
  • Etkili iletişim kurma
Not: 21. Yüzyıl Becerileri (DOC; 2 sayfa) ayrıntılı bir listesi Kaynaklar > Düşünmealtında yer almaktadır.
Bütün üniteler ya da konular proje yaklaşımını gerektirmez, ancak kullanılabildiği durumlarda projeler öğrenmeyi büyük oranda kalıcı kılar. Bazı üniteler baştan sona proje tabanlı yürütülebilirken bazı ünitelerin yalnızca küçük bir bölümü proje tabanlı yürütülebilir. Üniteniz için proje seçerken Kaynaklar > Değerlendirme altında yer alan Proje Özellikleri Denetim Listesinden (DOC; 1 sayfa) yararlanabilirsiniz.


Etkinlik 4: Proje Tabanlı Öğrenmeyi Açıklayan Bir Yayın PlanlamakAdım 1: Yayın Planlama

Derslerinizde projeleri nasıl kullandığınızı ya da kullanmayı planladığınızı düşünün. Projelere ve proje tabanlı öğrenmeye ilişkin öğrencilerinizin, velilerin, okulunuzdaki diğer öğretmenlerin akıllarına ne tür sorular gelebilir? Bu soruları en iyi nasıl cevaplayabilirsiniz? Yayınınızda projeleri ve proje tabanlı öğrenmeyi açıklamak için nelere gereksinim duymaktasınız? Yayınınızı planlamada yardımcı olması amacıyla Defterinizdeki Yayın Planlama formunu kullanın.
1:1 İpucu: Yayınınızda bilgisayar başında çalışan öğrencilerden beklenen ek sorumluluk ve yükümlülüklere ilişkin açıklamalara da yer vermelisiniz. Her öğrencinin bir bilgisayarı olduğu ortamlarda öğrencilerin ne tür olanaklara ve üstünlüklere sahip olduklarını anlatın bir tür öykü geliştirerek okumalarını sağlayabilirsiniz.

Etkinlik 4: Proje Tabanlı Öğrenmeyi Açıklayan Bir Yayın PlanlamakAdım 2: Proje Tabanlı Öğrenmeyi Araştırma


Bu adımda, proje ile ilgili bilgilerin Intel® Eğitim Web Sitesinde nerede yer aldığını bulun ve çevrimiçi etiketleme ya da sık kullanılanlar sitelerinden birini kullanarak bu bilgilere daha sonra kolay erişebilmenizi sağlayın.
Etiketleme ve sık kullanılanlar siteleri, sık ziyaret ettiğiniz Web sitelerini kaydetmenizi ve daha sonra dilediğiniz bilgisayardan kolayca erişmenizi sağlar. Etiketleme sitelerinin bir diğer özelliği de kaydedilmiş Web sitelerini anahtar kelimelerle etiketlemektir. Böylece, kaydettiğiniz Web sitelerini değişik biçimlerde sınıflandırabilir ve düzenleyebilirsiniz. Başka kullanıcılar da sizin etiketli sitelerinize erişebilir ve kendi listelerine ekleyebilirler.
atla

  1. Rehberiniz tarafından size bildirilen çevrimiçi etiketleme kaynağına gidin.
   1. Kayıt yaptırın.
   2. Çevrimiçi kaynağın kullanım yönergelerini inceleyin.
   3. Web sitesinin adresini, kullanıcı kodunuzu ve şifrenizi kurs_kaynaklariklasöründeki “Sisteme Giriş (Login) Bilgisi” formuna yazın.
  2. Kullandığınız çevrimiçi kaynaklar sitesinin adresini **Ana Sayfa** sekmesindekiBağlantılarım bölümüne ekleyin.
  3. Etkili Projeler Tasarımlama sitesindeki **Proje Tasarımı** bölümüne gidin.

  4. Siteyi etiketleyin ya da sık kullanılanlara ekleyin.

  5. Aşağıdaki bölümleri inceleyerek hazırlayacağınız yayın ile ilgili hangi alanlarda ek bilgiye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Gerekirse yararlı bilgiler bulduğunuz Web sayfalarını etiketleyin ya da sık kullananlara ekleyin.
   1. Projelerin Özellikleri: Proje tabanlı bir ünitenin planlanmasında kullanılan tasarım unsurları
   2. Projelerin Planlanması: Sürekli ve öğrenci merkezli değerlendirmeyi içeren proje tabanlı bir ünitenin tasarımına yardım
   3. Öğretim Programı Tasarım Soruları: Öğrencilerin üst düzey düşünmeleri ve etkin biçimde öğrenme sürecine katılmaları için Temel, Ünite ve İçerik Sorularının ilgiyi nasıl canlandıracağı
   4. Aktif Projeler: Proje tabanlı yaklaşıma ilişkin örnekler, öğretmen ve öğrenci rollerindeki değişiklikler, sınıf dışındaki kaynaklarla işbirliği örnekleri

Etkinlik 2: Öğrencilerin Katılımını Sağlamak için Öğretim Programı Tasarım Soruları Geliştirmek|


Her öğretmen, öğrencilerinin içeriği ayrıntılı biçimde anlamalarının yanı sıra üst-düzey düşünme becerileri geliştirmelerini de ister. Ancak öğrenciler bu tür becerilerin gerçek yaşamdaki önemini anlama konusunda güçlük çekebilirler. Öğretim Programı Tasarım Soruları bu becerilerin önemine dikkat çekmede kullanılan araçlardır. Öğretim Programı Tasarım Soruları bir disiplin içindeki farklı konuların ya da farklı disiplinlerdeki konuların birbiriyle ilişkisini kurar. Bu sorular öğrencilerin ilgisini önemli ve ilgi çekici konular üzerinde odaklandırır. Öğrencilerde öğrenme merakı uyandırır.
Bu etkinliği üç adımda tamamlayacaksınız:
  • Adım 1’de Temel, Ünite ve İçerik Sorularına ilişkin bir sunum izleyecek ve Öğretim Programı Tasarım Soruları Değerlendirme Tablosunu inceleyeceksiniz. Bir çevrimiçi işbirliği işlem tablosu kullanarak küçük gruplar halinde Öğretim Programı Tasarım Soruları geliştirme çalışması yapacaksınız.
  • Adım 2’de Öğretim Programı Tasarım Sorularınızı geliştireceksiniz ve Ünite Planı Denetim Listesini kullanarak çalışmalarınızı değerlendireceksiniz.
  • Adım 3’te Öğretim Programı Tasarım Sorularınızı küçük bir grup katılımcıyla paylaşacak ve alacağınız geribildirim doğrultusunda gerekli gördüğünüz düzeltmeleri yapacaksınız.
atla

Öğretim Programı Tasarım Soruları, projelerin, işlenmesi planlanan temel konular üzerinde odaklanmasını sağlar. Öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini kullanmalarına, temel kavramları anlamalarına ve ele alınan konuları anlamlı biçimde yapılandırmalarına yardımcı olur. Öğretim Programı Tasarım Soruları, Temel, Ünite ve İçerik sorularından oluşur:
  • Temel Sorular , yaratıcı fikirleri içeren, merak uyandıran, çok genel, açık uçlu sorulardır. Genellikle bir disiplin içindeki ya da disiplinler arasındaki konuların birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını gösterir.
  • Ünite Soruları Temel Sorunun cevaplandırılmasına yardımcı olan, en az Temel Soru kadar merak uyandıran, Temel Soru ile ünite arasındaki ilişkinin anlaşılmasına yardımcı olacak nitelikte açık uçlu sorulardır. Ünite Soruları da evet-hayır türü cevapları olmayan, öğrencileri araştırmaya, sorgulamaya yönelendiren türdedir.
  • İçerik Soruları ise çok net ve açık cevapları olan sorulardır. Genellikle herhangi bir sınavda karşılaşılabilecek türden, aktarılan bilginin açıklanması, betimlenmesi ve tanımlanması gibi hatırlamayı içeren sorulardır. Bu sorular genellikle ünitede ele alınacak konu başlıkları ve hedeflenen öğrenme amaçlarıyla (kazanımlarla) birebir eşleşir. Temel ve Ünite sorularını desteklemeleri nedeniyle son derece önemlidirler.
İyi düşünülmüş Temel ve Ünite Soruları, öğrencilerde merak ve sorgulama isteği oluşturmanın yanı sıra İçerik Sorularının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu nedenle Temel ve Ünite Sorularınız, Ürün Dosyanızda yer vereceğiniz içeriği ve öğretim stratejilerini belirlemede önemli rol oynayacaktır.
Not: Temel Sorularla ilgili daha fazla bilgi ve uygulama fırsatını modülün Sonraki Aşamayı Planlama bölümünde bulabilirsiniz.
Öğrencilerinizi Öğretim Programı Tasarım Sorularına Yönlendirme
  1. Kaynaklar sekmesi > ÖPTS bölümündeki Öğretim Programı Tasarım Soruları Sunumu (PPT; 14 slayt)nu grup halinde izleyin.
  2. Kaynaklar sekmesi > Değerlendirme bölümündeki Öğretim Programı Tasarım Soruları Değerlendirme Tablosunu (DOC; 1 sayfa) inceleyin.
  3. Grup tartışmasına katılın.
  4. Dilerseniz Defterinize notlar alın.
atla

Bir Çevrimiçi İşbirliği Web Sitesini Kullanarak Öğretim Programı Tasarım Sorularına İlişkin Uygulama Gerçekleştirme
Çevrimiçi işbirliği Web siteleri, çeşitli kelime işlemci belgeler oluşturarak İnternette yayınlamanızı ve izin verdiğiniz diğer kişilerin benzer araçlar kullanarak bu belgelerde değişiklikler yapmasını sağlar. Bazı siteler işlem tabloları (spreadsheets) ya da sunumlar oluşturmanıza ve değişiklikler yapmanıza da olanak sağlamaktadır. Bu sitelerin sınıf içinde kullanımına yönelik olarak daha fazla bilgi için Kaynaklar sekmesi > İşbirliği bölümünde yer alan Web Tabanlı İşbirlikli Öğrenme (DOC; 2 sayfa) kaynağını inceleyebilirsiniz.
Bu adımda çeşitli Öğretim Programı Tasarım Soruları içeren çevrimiçi işlem tablosu aracılığıyla işbirliği içinde çalışacaksınız. Küçük gruplar halinde fikirlerinizi yazarken aynı zamanda diğer grupların neler yazdıklarını da görebileceksiniz.
  1. Çevrimiçi işbirliği Web sitesine giriş için bir hesap oluşturun:
   1. OPTS_Uygulamasi başlıklı, işlem tablosu üzerinde işbirliği yapmaya davet eden, Web sitesinin kendiliğinden (otomatik olarak) ürettiği ve size gönderdiği eposta mesajını bulun.
   2. Eposta mesajı içinde, sizi sisteme kayıt sayfasına yönlendiren bağlantıyı bulun.
   3. Bir hesap oluşturarak, kullanıcı adınızı ve şifrenizi Kurs Kaynakları klasöründeki Sisteme Giriş Bilgisi formuna yazın. Bu siteyi Ana Sayfasekmesindeki Bağlantılarım bölümüne ekleyin.
   4. İlgili eposta mesajını bulamıyorsanız ya da başka bir eposta adresi ile hesap oluşturmak istiyorsanız bu eposta adresinizi rehberinize ileterek sizi yeniden çevrimiçi işbirliği Web sitesine davet etmesini sağlayın.
  2. İşlem tablosunun ilk satırındaki soruları hep birlikte tartışın.
  3. Küçük gruplar halinde, bir ya da iki Temel, Ünite ve İçerik soruları setini inceleyerek gerekli yerleri doldurun. Grubunuzdan birinin, işlem tablosu üzerinde düşündüklerinizi yazmasını sağlayın.
Öğrenciler her öğrenme ortamına farklı deneyim ve önyargılarla gelirler. Öğretmenler bu önbilgi, beceri ve yargıları doğru biçimde saptayarak, yanlış anlaşılmaları düzeltebilir ya da eksikleri tamamlayabilir. Böylece öğrencilerin geçmiş yaşantılarıyla uyumlu bir öğretim sürecini tasarımlayabilirler.

Aşağıdaki soruları küçük gruplar halinde tartışın. Gerekirse Defterinize notlar alın.
  • Öğrencilerinizin gereksinimlerini daha iyi anlayabilmek için onlardan ne tür bilgiler toplamalısınız? Nasıl toplayacaksınız?
  • Temel ve Ünite Sorularınızı öğrenci gereksinimlerini belirlemede nasıl kullanabilirsiniz?
  • Öğrencilerinizin hangi üst düzey düşünme ve 21. Yüzyıl Becerilerine sahip olduklarını, ünitenin konusundan uzaklaşmadan nasıl saptayabilirsiniz?
  • Topladığınız bilgileri nasıl kullanacaksınız?
Aşağıdaki değerlendirme araçlarından hangisini/hangilerini kullanabileceğinizi düşünün:
  • Soru Sorma
  • Anket
  • Grafik Düzenleyici Organizer
  • BİNÖ (Bildiklerin-Bilmek İstediklerin-Nasıl Öğreneceğin-Öğrendiklerin) Tablosu
  • T-Grafiği
  • Beyin Fırtınası
  • Düşün-Eşleş-Paylaş
  • Günlüğe Yaz
Defterinizin planlama alanını öğrenci gereksinimlerini belirleme aracınızın içeriğini ve nasıl kullanacağınızı düşünmek amacıyla kullanın.

üst
**==****Etkinlik 5: Ünitem ile İlgili Bir Sunuş Hazırlamak****== **

Adım 2: Ünite Sunumunun Ana Hatlarını Oluşturma


Sunum yazılımlarındaki ana hatlar özelliği, kullanıcıların sunumda iletilmesi gereken temel kavramlar üzerinde odaklanmalarına ve bunları kolayca girmelerine yardımcı olur. Sunumu hazırlamaya başlamadan önce ana hatları (temel düşünceleri) yazmak, öğrencilerin tasarım yerine içeriğe odaklanmalarına da yardımcı olabilir. Görsel malzemeler (resim, grafik, çizim, fotoğraf, vb.), animasyon ve ses eklemeden önce sunumun ana hatlarını oluşturmayı, odak noktasının içerik üzerinde olmasını sağlar.
Ünitenizin önemli noktalarını açığa çıkaran bir sunum hazırlayın. Üniteyi sunarken bu noktaları açımlayacaksınız.
İpucu: Sözel açıklamaları destekleyen çokluortam sunumu karmaşık fikirleri ve projeleri paylaşmada işe koşulabilecek etkili bir teknolojidir. Etkili çokluortam sunumlarını, sözlü sunumlarla açımlanan düşünceleri içerir. Başka bir deyişle sözlü sunumları tekrarlayan değil destekleyen, izleyenlerin aktarılan mesajları kolay hatırlamalarını sağlayacak biçimde hazırlanmalıdır. Sözel açıklamalar aynen slaytlara yazılırsa izleyicilerin ilgisi sözel açıklamaları yapan yerine slaytlara kayar. Bu da sunuşun etkisiz biçimde gerçekleşmesine yol açar.

Yardım Rehberi: Aşağıdaki teknoloji becerilerine yönelik yardım almak isterseniz, Intel® Eğitim Yardım Rehberini kullanabilirsiniz.
  1. Sunum programını başlatın.
   Çokluortam Becerisi 1.1: Çokluortam yazılımını başlatmak
  2. Herkesin aynı düğme ve menülerle çalışabilmesi için menüleri ve araç çubuklarını özelleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu değişiklik, göstererek aktarmak isteğiniz bilgilerin kolay izlenmesini sağlar
   Çokluortam Becerisi 1.6: Araç çubuklarını ve menüleri özelleştirme

   İpucu:Öğrencilerinden, sunumlarını tasarımlamaya başlamadan önce Ana Hatlar bölmesini kullanarak aktarmak istedikleri ana düşünceleri yazmalarını isteyebilirsiniz.
  3. Ana Hatlar bölmesi kullanarak öncelikle sunumuzun ana hatlarını oluşturmanız düşüncelerinizi düzenleme ve içerik üzerinde odaklanma konusunda yardımcı olur.
   Çokluortam Becerisi 2.2: Ana Hatlar görüntüsünü açmak ve çalışmak
  4. Ünite Planınız ile ilgili ilk düşüncelerinizi içeren slaytlar hazırlayın. Bu slaytlar şu konulara odaklanabilir:

Ünite özetiniz
  • Ünitede hem kendiniz hem de öğrenciniz için neleri başarmayı umduğunuza ilişkin vizyonunuz (görüşleriniz)
  • Öğrenci gereksinimlerini belirlemeye ilişkin değerlendirmenin size ve öğrencilerinize ünitenin ilerleyen etkinliklerini planlamada nasıl yardımcı olacağı
  • Öğretim Programı Tasarım Soruları gibi meslektaşlarınızın ünitenizi geliştirmenize destek olmalarını sağlayacak diğer bilgiler
   Çokluortam Grup 3: Sunumlar Hazırlama

  1. Sunumu sık sık Ürün Dosyanızdaki unite_plani klasörüne kaydedin

Etkinlik 5: Ünitem ile İlgili Bir Sunuş HazırlamakAdım 4: Sunumu Zenginleştirme (İsteğe Bağlı)


Sunumunuza hangi tasarım unsurlarını ekleyeceğinize karar verin. Ekleyeceğiniz her unsur içeriği zenginleştirmelidir. Çok fazla ses ve görüntü sunumda izleyicilerin dikkatini içerikten uzaklaştırabilir ya da rahatsız edebilir. Ayrıca telif hakkı ve marka ile ilgili kullanım ilkelerine uymalısınız. Yeri geldiğinde kaynağınızı belirtin. Çalışmalarınızı sık sık kaydetmeyi de unutmayın.
Yardım Rehberi:Teknoloji becerileri konusunda desteğe ihtiyaç duyarsanız Yardım Rehberi ni kullanabilirsiniz.
  1. Bir belgeye ya da Web sitesine köprü (bağlantı) ekleyin.
   Çokluortam Becerisi 7.9: Bilgisayarınızda saklı bir başka belgeye bağlantı (köprü) eklemek
   Çokluortam Becerisi 7.10: Bir Wbe sitesine bağlantı ve (köprü) eklemek
  2. Web Teknolojileri Grupları 2, 4 ya da 6: Web kaynaklarını bulmak ve saklamak.
   Çokluortam Becerisi 5.10: Slayta bir tablo eklemek
  3. Verileri görsel biçimde sunmak için bir grafik ekleyin.
   Çokluortam Becerisi 5.12: Slayta bir grafik eklemek
  4. Web’den indirdiğiniz ses ya da video parçasını ekleyin.
   Çokluortam Grubu 7: Sesler, Fİlmler ve Bağlantılar eklemek
   Web Teknolojileri Grup 2: Mozilla Firefox* ile Web kaynaklarını bulmak ve saklamak YA DA
   Web Teknolojileri Grup 4: Internet Explorer* ile Web kaynaklarını bulmak ve saklamak YA DA
   Web Teknolojileri Grup 6: Safari* ile Web kaynaklarını bulmak ve saklamak

Not: Film ve ses parçaları genellikle telif hakları olan malzemelerdir. Telif hakkı kanunlarına (kullandıklarınızı Yararlanılan Kaynaklar belgesine yazmadan çok daha fazlasını içerir) uymaya dikkat edin.

nEtkinlik 6: Kuramdan Uygulamaya: Öğrenci Merkezli Sınıfta Öğrenme Amaçlarına Ulaşma
Kuramdan uygulamaya etkinliklerinde öğrenci merkezli, proje tabanlı sınıflarda öğretmeye ilişkin düşünce ve stratejileri paylaşacaksınız. Kuramdan uygulamaya tartışmaları kurs boyunca devam edecektir ve her modülde o modülün temel konularına odaklanacaktır.
Bu kuramdan uygulamaya etkinliğinde kurs Wikisini kullanarak öğrenci merkezli bir sınıfta öğrenme amaçlarına ulaşmaya yönelik kaygılarınızı ve olası çözüm önerilerinizi tartışacaksınız .
Wiki, “ziyaretçilerine mevcut içeriğe ekleme, çıkarma, düzenleme ve değiştirme izni veren bir tür web sitesidir… Bu kolay etkileşim ve yürütme özelliği, Wikiyi işbirlikli yazarlık için etkili bir araç haline getirmektedir.” (Wikipedia, 2006).
Eğitimde Wiki kullanımına yönelik daha ayrıntılı bilgi için
Kaynaklar sekmesi > İşbirliğiiçinde yer alan Web Tabanlı İşbirlikli Öğrenme (DOC; 2 sayfa) kaynağını okuyun.

Ünitenizi işlerken projelerden nasıl yararlanacağınızı düşünürken öğrencilerinizin öğrenmesine odaklanmanıza yardımcı olacak öğrenme amaçları ve Öğretim Programı Tasarım Soruları belirlediniz. Öğrenci merkezli, proje tabanlı sınıflarda öğrenciler öğretmenlerinden bilgi almak yerine kendi bilgi yapılarını oluşturdukları için öğrenme amaçlarına nasıl ulaşabilecekleri konusunda kaygılarınız olabilir. Öğrenci merkezli öğretime geçiş sürecinde de öğrencilerin ÖSS ve SBS gibi standart sınavlara girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Zaman sınırlılıkları ve iş yükü gibi diğer engeller de tartışılmalıdır.

Bu etkinlikte katılımcılar üç gruba ayrılmıştır. Kendi derslerinizde grupları nasıl oluşturabileceğinize ilişkin kaynaklara
Kaynaklar sekmesi > Rehberlik > Rehberlik Malzemeleri altında erişebilirsiniz.
  1. Atandığınız gruba gidin. Grubunuzun cevaplaması için verilen soruları inceleyin:
   1. Etkinlikler ve projeler yaptırarak öğrencilerimin öğrenme amaçlarına (kazanımlara) erişeceğinden nasıl emin olabilirim?
   2. Öğrenciler kendi öğrenme süreçlerini yönetiyorsa önemli konuları öğrenip öğrenmediklerinden nasıl emin olabiliriz?
   3. Öğrenciler gruplar halinde çalışırken bireysel katkılarından nasıl emin olabilirim?

  2. Kurs sayfasının üst kısmında yer alan Wiki sekmesine gidin.
  3. Wiki menüsündeki Modül 2 Kuramdan Uygulamaya bağlantısına tıklayın ve açıklamaları okuyun.
  4. Grubunuzun Wiki sayfasını hazırlayacak birini belirleyin ve grubun fikirlerini bu sayfaya yazın.

   Not: Gereksinim duyarsanız Wiki Yardım sayfasına giderek kurs Wikisini kullanmayla ilgili yardım alabilirsiniz.
  5. Grupta akılda takılan konuları ve olası çözümleri tartışarak tabloya yazın.

   Not: ‘Web 2.0’ kaynaklarıyla çalışırken yazmak istediklerinizi önce kelime işlemcide yazmalı daha sonra kopyalayarak çevrimiçi ortama yapıştırmalısınız. Özellikle İnternet bağlantısı konusunda sorun yaşayanlar için önce çevrimdışı çalışmak zaman kazandırabilir.
  6. Tartışmanız bittiğinde Wiki sayfanızı kaydedin.
  7. Diğer grupların sayfaları inceleyin.Modül Soruları
   • Öğretim Programı Tasarım Soruları daha kalıcı öğrenmeyi desteklemede bana nasıl yardımcı olabilir?
   • Öğrenci merkezli değerlendirmeyi nasıl planlarım?
Önemli Noktalar:

   • Öğretim Programı Tasarım Soruları öğrencileri üst düzey düşünmeyi kullanmaya cesaretlendirir, onların temel kavramları anlamasına yardımcı olur ve olgusal verilerin düzenlenmesi için bir yapı sağlar. Öğretim Programı Tasarım Soruları ve özellikleri şunlardır:
    • Temel Sorular, yaratıcı fikirleri içeren, merak uyandıran, çok genel, açık uçlu sorulardır. Genellikle bir ders içindeki ya da dersler arasındaki konuların birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını gösterir.
    • Ünite Soruları Temel Sorunun cevaplandırılmasına yardımcı olan, en az Temel Soru kadar merak uyandıran, Temel Soru ile ünite arasındaki ilişkinin anlaşılmasına yardımcı olacak nitelikte açık uçlu sorulardır. Ünite Soruları da evet-hayır türü cevapları olmayan öğrencileri araştırmaya, sorgulamaya yönlendiren türdedir.
    • İçerik Soruları ise çok net ve açık cevapları olan sorulardır. Genellikle herhangi bir sınavda karşılaşılabilecek türden, aktarılan bilginin açıklanması, betimlenmesi ve tanımlanması gibi hatırlamayı içeren sorulardır. Bu sorular genellikle ünitede ele alınacak konu başlıkları ve hedeflenen öğrenme amaçlarıyla (kazanımlarla) birebir eşleşir.

   • Proje tabalı ünitelerde değerlendirme şu özellikleri taşımalıdır:
    • Öğrenme sürecinin tamamına yayılmış olmalıdır.
    • Ünitenin öğrenme amaçlarını odak noktası olarak almalıdır.
    • Öğrencilerin değerlendirme sürecine etkin katılımını gerektirmelidir.
    • Çeşitli değerlendirme stratejileri kullanmalıdır:
     • Öğrenci gereksinimlerini belirlemek
     • Öz-yönelimi ve işbirliğini yüreklendirmek
     • Gelişim sürecini izlemek
     • Kavranma düzeyini kontrol etme ve üstbilişi (metabilişi) yüreklendirmek
     • Becerilerin ve bilgilerin kalıcı biçimde kazanıldığını sergilemek (göstermek)

>>

Etkinlik 7: Öğrendiklerimi YansıtmakAdım 1: Deneyimleri Web Günlüğüne (Blog) Yazma


Kurs Web günlüğü içindeki kişisel Web günlüğünüzde kurs boyunca öğrendiklerinizi ve deneyimlerinizi yansıtın ve kurs ile ilgili konularda rehberiniz ya da meslektaşlarınızla etkileşime girin. Meslektaşlarınızın yazdıklarına ilişkin görüşlerinizi yazarak çevrimiçi ortamda daha zengin görüş alış verişi gerçekleştirmeye çalışın.
**1. Ana Sayfa** sekmesindeki
Bağlantılarım bölümünden ya da etiketleme/sık kullanılanlar sitesinden yararlanarak kurs Web günlüğüne gidin.

  • 2. Kişisel Web günlüğünüze gidin, “Modül 2’de Öğrendiklerim” başlıklı bir Web günlük sayfası oluşturun ve aşağıdaki soruları kopyalayıp günlüğünüze yapıştırdıktan sonra, bu sorulara ilişkin deneyimlerinizi yazın:
   • Bu modül, kazanımları, Öğretim Programı Tasarım Sorularını ya da ara (geliştirme amaçlı) değerlendirmeyi öğretim sürecinde kullanma konusunda düşünmenize yardımcı oldu mu? Nasıl?
   • Öğretim Programı Tasarım Soruları daha kalıcı öğrenmeyi desteklemede bana nasıl yardımcı olabilir?
   • Öğrenci merkezli değerlendirmeyi nasıl planlarım?
3. Yer vermek istediğiniz diğer içgörülerinizi, sorularınızı, düşüncelerinizi de Web günlüğünüze yazın.
Not: İnternete bağlanma konusunda sorunlar yaşıyorsanız Web günlüğünüzde paylaşacaklarınızı önce kelime işlemci yazılımı ile bir belgeye yazabilir sonra kopyalayarak günlük sayfanıza aktarabilirsiniz. Bir başka seçenek ise Web günlüğünüze yazdıklarınızı sık sık kopyalayarak Gönder düğmesine basmadan önce kaybolmalarını engellemektir.Modül Amaçları
Katılımcılar;
  • Ünite Ürün Dosyası sunularını ve öğrenci gereksinimlerini belirmeye yönelik elde ettikleri verileri paylaşacak
  • Kazanımlara, projeler aracılığıyla nasıl ulaşacaklarını tartışacak
  • Eğitim ile ilgili telif hakkı yasalarını ve etik ilkeleri araştırıp tartışacak
  • Yararlanılan kaynakların gösterildiği belgeler hazırlayacak
  • Araştırma, iletişim ve işbirliği amacıyla kullanılacak İnternet kaynaklarını araştıracak
  • İnternet kaynaklarını değerlendirecek
  • Ünite Planlarını değiştirecek
  • Öğrendiklerini yansıtacak
  • İnterneti, işbirliği ve iletişim araçlarını nasıl kullanacaklarını planlayacaklardır.
Modül Soruları
  • Öğrenme ve öğretme süreçlerini desteklemek için İnterneti nasıl kullanabilirim?
  • İnternetin uygun biçimde kullanımını nasıl sağlayabilirim?


 • MODÜL 3 TE ÖĞRENDİKLERİM

  • Bu modül, öğrencilerinizin kalıcı öğrenmesi üzerinde İnternetin etkilerini düşünmenize yardımcı oldu mu? Nasıl?
 1. internetin kullanımı öğrenmeyi eğlenceli hale getirir buda kalıcı etki yapar diye düşünüyorum


  • Öğrenme ve öğretme süreçlerini desteklemek için İnterneti nasıl kullanabilirim?
 1. güvenli site adreslerini etiketlerim arada oyunla karışık öğrenmeyi sağlayan siteler belirlerim

  • İnternetin uygun biçimde kullanımını nasıl sağlayabilirim?
 1. okulda teach programıyla kontrol kolay evde ailelerle işbirliği lazım


Öğrencilerime kazandıracağım 21.yy.becerileri
Yaratıcılık ve Yenilenme

· Yeni ve farklı bakış açılarına açık ve uyumlu olmak
· Yeniliğin geliştiği alanlarda yaratıcı fikirlerimle somut ve yararlı yardımlarda bulunurum
Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme
· Anlamaya yönelik doğru akıl yürütmek
· Farklı bakış açılarını netleştirmeye ve daha etkili çözümler üretmeye yönelik sorular belirlemek ve sormak
· Problem çözmek ve soruları yanıtlamak üzere bilgiyi sınırlandırmak, çözümlemek ve birleştirmek
İletişim ve İşbirliği
· Konuşurken ve yazarken düşünceleri ve fikirleri açık ve etkili bir şekilde birleşitirip kullanmak
· Farklı takımlarda etkin çalışabilme becerisi göstermek
· Ortak bir amaca ulaşabilmek için gerekli çabayı gösterecek şekilde esnek ve istekli olmak
· İşbirliğine dayalı çalışmalar için sorumluluğu paylaşmak

Bilgi Okur-yazarlığı
· Bilginin erişimine ve kullanımına yönelik olarak etik ve yasal konularda temel bir anlayışa sahip olmak
Medya Okur-yazarlığı
· Medyadaki iletilerin hangi amaçlara yönelik ve hangi araçları, özellikleri ve yenilikleri kullanarak nasıl yapılandırıldığını anlamak
· İnsanların iletileri nasıl farklı yorumladığını, değer yargılarının ve bakış açılarının nasıl işe koşulup koşulmadığını, medyanın inanç ve davranışları nasıl etkilediğini gözlemek
· Bilginin erişimine ve kullanımına yönelik olarak etik ve yasal konularda temel bir anlayışa sahip olmak
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) Okur-yazarlığı
· bilgiye erişmek, yönetmek, bütünleştirmek, değerlendirmek ve yaratmak üzere dijital teknolojileri, iletişim araçlarını ve/veya ağları uygun kullanmak
· Bilgiyi araştırmak, düzenlemek, değerlendirmek ve paylaşmak üzere tekonolojiyi araç olarak kullanmak, ve bilginin erişimine ve kullanımına yönelik olarak etik ve yasal konularda temel bir anlayışa sahip olmak
Esneklik ve Uyum
· Farklı rol ve sorumluluklara uyum sağlamak
· Karmaşık ve önceliklerin değiştiği ortamlarda etkin olarak çalışmak
Girişimcilik ve Öz-Yönelim
· Becerilerini profesyonel düzeye yükseltmek üzere girişiminde bulunmak
· Başkalarının gözetimi olmaksızın görevleri tanımlamak, öncelik sırasına koymak ve tamamlamak
· Zamanı etkili kullanmak ve iş yükünü idare etmek
· Öğrenmenin yaşamboyu bir süreç olduğuna ilişkin kararlı davranışlar sergilemek
Sosyal ve Kültürlerarası Beceriler
· Diğerleriyle uygun ve üretken bir şekilde çalışmak
· Uygun olduğunda grupların ortak anlayışını ayarlamak
· Yenilikleri arttırmak ve iş kalitesini yükseltmek üzere kültürel farklılıklar arasındaki boşlukları doldurmak ve farklı bakış açılarını kullanmak
Üretkenlik ve Sorumluluk
· İşin zamanında ve kaliteli yapılabilmesi için yüksek standart ve hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak
· işe zamanında gelmek ve güvenilir olmak
Liderlik ve Sorumluluk
· Diğerlerini belirli bir hedefe yönelik etkilemek ve yönlendirmek
· Ortak bir hedefe ulaşmak üzere diğerlerinin güçlerini düzenlemek
· Dürüst ve etik davranışlar sergilemek
· Zihninde toplum yararını düşünerek sorumlu davranmak